Utlačovanie práv Palestíny: História od roku 1897 po súčasnosť

Utlačovanie práv Palestíny je temná kapitola v moderných dejinách Blízkeho východu, ktorá sa začína už v roku 1897, keď sa zrodil sionizmus – hnutie, ktoré malo za cieľ obnovu židovského štátu v historickej Palestíne. Od tohto momentu až do súčasnosti Palestínčania trpia dôsledkami kolonializmu, vojenských okupácií a porušovaní ich základných práv. V tomto článku sa pozrieme na vývoj týchto udalostí, ktoré formovali súčasnú situáciu v Palestíne.

1. Vznik sionizmu a začiatok okupácie (1897)

Rok 1897 znamenal začiatok organizovaného úsilia o vytvorenie židovského štátu v Palestíne. Vtedy sa konal Prvý sionistický kongres, ktorý zorganizoval Theodor Herzl. Tento kongres nastavil smerovanie pre sionistické hnutie, ktoré sa rozhodlo oživiť židovskú prítomnosť v Palestíne, historickej krajine, ktorú považovali za svoju domovinu. Počas tejto doby sa Palestína nachádzala pod Osmanskou ríšou, a židovská prítomnosť bola tam prítomná len v obmedzenom množstve. Po sionistickom kongrese však nastal začiatok pravidelného prisťahovalectva židovských osadníkov do Palestíny.

2. Balfourova deklarácia (1917)

Významným momentom v histórii utláčania práv Palestíny bola Balfourova deklarácia z 2. novembra 1917, kedy britská vláda vydala oficiálne vyhlásenie, ktoré podporovalo vytvorenie „židovskej národnej domoviny“ v Palestíne. Táto deklarácia bola vyjadrením britskej podpory pre sionistické hnutie a naznačovala začiatok britskej podpory židovskej kolonizácie Palestíny. Britská vláda sa týmto aktom zasadzovala za ciele, ktoré sa často ukázali ako protikladné k právam arabských obyvateľov Palestíny, ktorí tvorili väčšinu v tejto oblasti.

3. Mandát Británie nad Palestínou (1920-1948)

Po prvej svetovej vojne získala Británia mandát na správu Palestíny od Spoločnosti národov. V tejto dobe začali do regiónu prúdiť tisíce židovských prisťahovalcov, podporovaných britskou vládou. Zatiaľ čo židovská komunita sa postupne usadzovala v Palestíne, arabská väčšina bola stále ignorovaná a ich politické a národné práva neboli rešpektované. Tento proces sa vyostril počas 30. rokov 20. storočia, keď sa palestínske obyvateľstvo začalo čoraz viac búriť proti sionistickému osídľovaniu.

4. Arabsko-židovské napätie a násilie (1947-1948)

V roku 1947 sa britská vláda rozhodla odovzdať správu nad Palestínou Organizácii Spojených národov (OSN), ktorá navrhla rozdelenie Palestíny na židovský a arabský štát. Tento plán, známy ako Plán rozdelenia OSN, bol prijatý židovskými lídrami, ale odmietnutý arabskými krajinami a palestínskymi lídrami, ktorí považovali rozdelenie za nespravodlivé a proti ich právam. Po vyhlásení nezávislosti Izraela v máji 1948 vypukla vojna medzi novovzniknutým štátom Izrael a arabskými štátmi. Tento konflikt, ktorý sa označuje ako Nakba (katastrofa), viedol k masívnemu vyhnaniu a vysídleniu viac ako 700 000 Palestínčanov zo svojich domovov, čo sa považuje za jeden z najhorších prípadov etnického čistenia v modernej histórii.

5. Okupácia Západného brehu a Gazy (1967)

V roku 1967 počas Šesťdňovej vojny Izrael okupoval Západný breh Jordánu, Východný Jeruzalem a Pásmo Gazy. Tieto územia sa stali základom pre ďalšie porušovanie práv Palestínčanov. Okupácia priniesla so sebou niekoľko kľúčových problémov, ako napríklad výstavbu židovských osád na okupovaných územiach, obmedzenie pohybu Palestínčanov a vojenské zákony, ktoré porušovali ich základné ľudské práva. Izrael viedol dlhoročnú politiku vytvárania nových židovských osád, čo sa stretlo s odporom palestínskej populácie.

6. Intifády a odboj Palestínčanov

V priebehu nasledujúcich desaťročí došlo k dvom veľkým palestínskym povstaniam, známych ako Intifáda. Prvé povstanie začalo v roku 1987 a druhé v roku 2000. Tieto povstania boli odpoveďou na viac než štyri desaťročia izraelskej okupácie a násilie voči Palestínčanom. Tieto povstania si vyžiadali veľa životov na oboch stranách, no priniesli aj významnú politickú zmenu, ako napríklad vznik Palestínskej autonómie na Západnom brehu a v Gaze, ktorá bola výsledkom mierových rokovaní a dohôd v Osle v 90. rokoch.

7. Izraelská politika a porušovanie práv

Počas celého obdobia od 70. rokov až po súčasnosť sa výrazne zintenzívnila izraelská politika, ktorá pokračovala v porušovaní práv Palestínčanov. Mnohé z týchto politík zahŕňali blokádu Pásma Gazy, rozširovanie židovských osád, a vojenské zásahy proti civilnému obyvateľstvu v Gaze a na Západnom brehu. Izraelský systém apartheidu bol niekoľkokrát kritizovaný rôznymi medzinárodnými organizáciami a štátmi za porušovanie medzinárodného práva a ľudských práv Palestínčanov.

8. Súčasné porušovanie práv Palestíny

Dnes je situácia stále veľmi zložitá a niekoľkokrát sa zhoršila. Izrael pokračuje v blokáde Gazy, obmedzuje pohyb Palestínčanov, vykonáva demolácie palestínskych domov a používa vojenskú silu proti demonštrantom. Na Západnom brehu sú stále rozširované židovské osady, ktoré sú považované za nezákonné podľa medzinárodného práva. Palestínske územia sú čoraz viac fragmentované a obyvateľom Palestíny sú odopierané základné ľudské práva.

9. Hrdinská odolnosť Palestínčanov

Napriek všetkým ťažkostiam a útlaku, ktorému Palestínčania čelili počas desiatok rokov, zostávajú hrdinami a bojovníkmi za slobodu. Palestínska národná identita je stále silná a ich túžba po nezávislosti a spravodlivosti neustále rásť. Vzdorujúce pokusy o zničenie ich národnej a kultúrnej existencie ukazujú odhodlanie a silu ich ľudu.

Záver

Útlak Palestíny začal už v roku 1897 a trvá dodnes. Sionistická kolonizácia, Balfourova deklarácia, vznik Izraela a pokračujúca izraelská okupácia len prehlbujú nespravodlivosť voči palestínskemu ľudu. Izrael, ako vinník mnohých porušení medzinárodného práva, je zodpovedný za zneužívanie práv Palestínčanov a vytrvalé potláčanie ich túžby po slobode a spravodlivosti. Slobodná Palestína ostáva snom, ktorý by mal byť podporovaný celosvetovou komunitou.

Realita humanitárnej pomoci pre Palestínu

01.05.2025

Kde končí pomoc EÚ pre Palestínu? V rukách Izraela, nie v rukách Palestíncov. Západ sa rád tvári humánne. Rád hovorí o pomoci, o ľudských právach, o solidarite s trpiacimi. No keď príde na Palestínu, celý ten hodnotový systém sa rúca ako domček z karát. Európska únia každoročne uvoľňuje stovky miliónov eur na humanitárnu pomoc Palestíne. A teraz si položme [...]

Nový začiatok: Adaptácia Rómov do dôstojného bývania a života v spoločnosti

29.04.2025

Úvod: Sociálne vylúčené komunity, najmä rómske osady, sú jedným z najpálčivejších problémov Slovenska. Namiesto prehliadania alebo represívnych riešení potrebujeme víziu, ktorá umožní Rómom dôstojný život a začlenenie do spoločnosti. Myšlienka postupného sťahovania z osád do štandardného bytového bývania, spojená s premyslenou výstavbou „nových miest“ na [...]

Politický systém apartheidu a diskriminácie v Izraeli musí skončiť – rovnako ako kedysi v Južnej Afrike.

26.04.2025

Ak dnes vnímame svet, nie je možné ignorovať jednu z najväčších a najneodpustiteľnejších tragédií súčasnosti. Nakba — slovo, ktoré v arabčine znamená „katastrofa“, a ktoré sa stalo synonymom pre genocídu, ktorá sa odohráva už viac ako 70 rokov.Začalo to 31. decembra 1947, keď západná moc začala implementovať plán, ktorý rozdelil Palestínu a umožnil vznik [...]

Peter Pellegrini / Robert Fico /

Z najvyšších ústavných činiteľov ľudia najviac dôverujú Pellegrinimu, najmenej Ficovi

12.05.2025 19:04

Prezidentovi dôveruje 53,4 percenta opýtaných.

kamióny, kolóny, hranice, vyšný komárnik, barwinek

Poľskí autodopravcovia opäť blokujú priechod na hranici s Ukrajinou

12.05.2025 18:30

Pred prechodom dnes ráno čakalo asi 200 kamiónov.

Edan Alexander

Hamas prepustil izraelsko-amerického rukojemníka Edana Alexandra

12.05.2025 17:50

Podľa zdroja je teraz na ceste do Izraela.

Trump

USA zabránili jadrovému konfliktu, vyhlásil Trump

12.05.2025 17:15

Donald Trump vyhlásil, že Spojené štáty zabránili jadrovej vojne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 28257x
Priemerná čítanosť článkov: 1009x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy