NATO – Severoatlantická aliancia: Záruka bezpečnosti, alebo geopolitický nástroj?
NATO vzniklo ako vojenský pakt proti Sovietskemu zväzu. Dnes má 32 členov a Slovensko je jedným z nich. Čo nám prinieslo?
Na jednej strane kolektívnu obranu – princíp „jeden za všetkých, všetci za jedného“ znamená, že ak by Slovensko bolo napadnuté, bránil by nás celý Západ. Reálne to odstrašuje agresorov a prináša nám bezpečnostný štít, ktorý by sme sami nikdy nevybudovali.
Na druhej strane však musíme nasledujúce dekády investovať 2 % HDP do zbrojenia, zúčastňovať sa vojenských misií mimo Európy (Irak, Afganistan), a v prípade eskalácie byť súčasťou konfliktov, ktoré nemusia byť v našom priamom záujme.
Z pohľadu geopolitiky je NATO nástrojom vplyvu USA, a nie každý člen má rovnaké slovo. Slovensko nemá veľkú možnosť ovplyvniť smerovanie aliancie, ale musí sa prispôsobiť.
OSN – Organizácia Spojených národov: Ideály vs. realita
OSN bola založená po druhej svetovej vojne so šľachetným cieľom – zabrániť ďalšej svetovej vojne, podporovať ľudské práva a medzinárodnú spoluprácu. A áno, vytvorila rámce pre mierové rokovania, pomoc rozvojovým krajinám či ochranu utečencov.
Ale realita?
Bezpečnostná rada OSN je paralyzovaná vetom veľmocí – USA, Ruska, Číny, Francúzska a Británie. Kedykoľvek sa objaví rezolúcia, ktorá nevyhovuje jednému z nich, zablokuje ju. OSN nebola schopná zastaviť vojny v Rwande, Sýrii, na Ukrajine ani genocídu v Palestíne
Okrem toho je OSN dnes byrokratický kolos so stovkami agentúr, ktoré často duplikujú prácu, čerpajú obrovské rozpočty a majú minimálny vplyv. Mnohé štáty, ktoré porušujú ľudské práva, sedia v Rade pre ľudské práva – paradox, ktorý znižuje dôveryhodnosť celej organizácie.
Tak čo nám teda priniesli?
Pozitíva:
- Stabilitu a mier v našom regióne (najmä cez EÚ a NATO),
- Voľný pohyb osôb a pracovných príležitostí v EÚ,
- Bezpečnostnú ochranu pred vonkajšími hrozbami cez NATO,
- Medzinárodné fóra na riešenie globálnych problémov cez OSN.
Negatíva:
- Obmedzenú suverenitu malých štátov,
- Povinnosti bez rovnakého vplyvu (hlavne v NATO),
- Neefektívnosť a byrokraciu (najmä OSN a čiastočne EÚ),
- Pocit, že o nás rozhodujú „niekde inde“.
Záver: Potrebujeme reformu, nie slepú poslušnosť
Byť súčasťou EÚ, NATO a OSN je výhodou, ale nemalo by to znamenať, že nemáme právo kriticky rozmýšľať. Tieto inštitúcie musia slúžiť ľuďom – nie elitám, zbrojárskym firmám či byrokratom.
Slovensko by malo byť aktívnym a sebavedomým členom, ktorý sa nebojí ozvať, keď niečo nefunguje – či už ide o potraviny, vojenské výdavky alebo geopolitické hry.
Otázka nestojí tak, či byť súčasťou týchto štruktúr – ale ako v nich pôsobiť múdro, nezávislo a v prospech vlastných občanov.
Ak sa NATO nezbaví zlého mena – rozpútača vojen, EÚ ako zlého pána malých štátov, je na čase vystúpiť z týchto organizácií, a spolupracovať s nimi ako nečlenovia
Pan Husár Slovensko nikdy nebude mať také... ...
Celá debata | RSS tejto debaty