Čo nám EÚ, NATO a OSN priniesli? Odpovede bez pozlátky

NATO – Severoatlantická aliancia: Záruka bezpečnosti, alebo geopolitický nástroj?

NATO vzniklo ako vojenský pakt proti Sovietskemu zväzu. Dnes má 32 členov a Slovensko je jedným z nich. Čo nám prinieslo?

Na jednej strane kolektívnu obranu – princíp „jeden za všetkých, všetci za jedného“ znamená, že ak by Slovensko bolo napadnuté, bránil by nás celý Západ. Reálne to odstrašuje agresorov a prináša nám bezpečnostný štít, ktorý by sme sami nikdy nevybudovali.

Na druhej strane však musíme nasledujúce dekády investovať 2 % HDP do zbrojenia, zúčastňovať sa vojenských misií mimo Európy (Irak, Afganistan), a v prípade eskalácie byť súčasťou konfliktov, ktoré nemusia byť v našom priamom záujme.

Z pohľadu geopolitiky je NATO nástrojom vplyvu USA, a nie každý člen má rovnaké slovo. Slovensko nemá veľkú možnosť ovplyvniť smerovanie aliancie, ale musí sa prispôsobiť.


OSN – Organizácia Spojených národov: Ideály vs. realita

OSN bola založená po druhej svetovej vojne so šľachetným cieľom – zabrániť ďalšej svetovej vojne, podporovať ľudské práva a medzinárodnú spoluprácu. A áno, vytvorila rámce pre mierové rokovania, pomoc rozvojovým krajinám či ochranu utečencov.

Ale realita?

Bezpečnostná rada OSN je paralyzovaná vetom veľmocí – USA, Ruska, Číny, Francúzska a Británie. Kedykoľvek sa objaví rezolúcia, ktorá nevyhovuje jednému z nich, zablokuje ju. OSN nebola schopná zastaviť vojny v Rwande, Sýrii, na Ukrajine ani genocídu v Palestíne

Okrem toho je OSN dnes byrokratický kolos so stovkami agentúr, ktoré často duplikujú prácu, čerpajú obrovské rozpočty a majú minimálny vplyv. Mnohé štáty, ktoré porušujú ľudské práva, sedia v Rade pre ľudské práva – paradox, ktorý znižuje dôveryhodnosť celej organizácie.


Tak čo nám teda priniesli?

Pozitíva:

  • Stabilitu a mier v našom regióne (najmä cez EÚ a NATO),
  • Voľný pohyb osôb a pracovných príležitostí v EÚ,
  • Bezpečnostnú ochranu pred vonkajšími hrozbami cez NATO,
  • Medzinárodné fóra na riešenie globálnych problémov cez OSN.

Negatíva:

  • Obmedzenú suverenitu malých štátov,
  • Povinnosti bez rovnakého vplyvu (hlavne v NATO),
  • Neefektívnosť a byrokraciu (najmä OSN a čiastočne EÚ),
  • Pocit, že o nás rozhodujú „niekde inde“.

Záver: Potrebujeme reformu, nie slepú poslušnosť

Byť súčasťou EÚ, NATO a OSN je výhodou, ale nemalo by to znamenať, že nemáme právo kriticky rozmýšľať. Tieto inštitúcie musia slúžiť ľuďom – nie elitám, zbrojárskym firmám či byrokratom.

Slovensko by malo byť aktívnym a sebavedomým členom, ktorý sa nebojí ozvať, keď niečo nefunguje – či už ide o potraviny, vojenské výdavky alebo geopolitické hry.

Otázka nestojí tak, či byť súčasťou týchto štruktúr – ale ako v nich pôsobiť múdro, nezávislo a v prospech vlastných občanov.

Ak sa NATO nezbaví zlého mena – rozpútača vojen, EÚ ako zlého pána malých štátov, je na čase vystúpiť z týchto organizácií, a spolupracovať s nimi ako nečlenovia

Zabudnuté bolesti: Genocída Chorvátov a vyhnanie karpatských Nemcov zo Slovenska

16.05.2025

História strednej Európy je popretkávaná krvou, vysídľovaním a krivdami, o ktorých sa dnes hovorí len veľmi zriedkavo – alebo vôbec. Dve z týchto bolestivých tém, ktoré stále zatieňuje ticho a selektívna pamäť, sú genocída chorvátskej menšiny na území bývalej Juhoslávie a nútený odchod karpatských Nemcov zo Slovenska po druhej svetovej vojne. Obe udalosti [...]

Po 33 rokoch končí Poštová banka: Mladšiu sestru 365.bank „zje“ ČSOB! Čo to znamená pre klientov a Slovenskú poštu?

16.05.2025

Po viac než troch desaťročiach samostatnej existencie prichádza na slovenský bankový trh významná zmena – Poštová banka, ktorá patrí medzi najstaršie banky na Slovensku, končí svoju samostatnú činnosť. Spolu s ňou skončí aj jej mladšia digitálna sestra 365.bank, ktorá sa rýchlo presadila ako moderná a digitálne orientovaná banka. Obidve značky preberá ČSOB, ktorá [...]

Realita humanitárnej pomoci pre Palestínu

01.05.2025

Kde končí pomoc EÚ pre Palestínu? V rukách Izraela, nie v rukách Palestíncov. Západ sa rád tvári humánne. Rád hovorí o pomoci, o ľudských právach, o solidarite s trpiacimi. No keď príde na Palestínu, celý ten hodnotový systém sa rúca ako domček z karát. Európska únia každoročne uvoľňuje stovky miliónov eur na humanitárnu pomoc Palestíne. A teraz si položme [...]

Ukraine Russia

Putin si vybral za veliteľa pozemných vojsk generála, o ktorom Ukrajinci tvrdili, že ho zabili. Prečo naháňa strach aj vlastným vojakom?

17.05.2025 00:30

Andrej Mordvičev oslávi v januári 2026 svoje 50. narodeniny. Ukrajincov by veľmi potešilo, keby si pripomenul životné jubileum za mrežami v Haagu...

Izrael, Pásmo Gazy, tank, Palestína

Izraelská armáda chce zúčtovať s Hamasom, začala v Pásme Gazy prvú fázu novej ofenzívy

17.05.2025 00:23

Izraelská armáda v piatok informovala, že v Pásme Gazy začala prvú fázu novej veľkej ofenzívy, informuje server The Times of Israel (ToI).

Zelenskyj, Putin

Rozhýbe Istanbul diplomatické ľady? Ukrajina žiada historický míľnik vo vojne s Ruskom. Stretnutie Zelenskyj - Putin

16.05.2025 19:05

Prvé priame rusko-ukrajinské rokovania po viac ako troch rokoch sa v Istanbule skončili po necelých dvoch hodinách.

Hadi Matar

Muž, ktorý chcel popraviť spisovateľa Salmana Rushdieho pozná svoj trest

16.05.2025 18:44

Irán poprel akékoľvek spojenie s útočníkom a uviedol, že za incident je zodpovedný iba Rushdie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 31
Celková čítanosť: 30458x
Priemerná čítanosť článkov: 983x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy