Zabudnuté bolesti: Genocída Chorvátov a vyhnanie karpatských Nemcov zo Slovenska

História strednej Európy je popretkávaná krvou, vysídľovaním a krivdami, o ktorých sa dnes hovorí len veľmi zriedkavo – alebo vôbec. Dve z týchto bolestivých tém, ktoré stále zatieňuje ticho a selektívna pamäť, sú genocída chorvátskej menšiny na území bývalej Juhoslávie a nútený odchod karpatských Nemcov zo Slovenska po druhej svetovej vojne. Obe udalosti predstavujú tragédie, ktoré zasiahli nevinných civilistov a zanechali hlboké jazvy na identite celých komunít.


Genocída Chorvátov: O čom sa (ne)hovorí

V kontexte vojny v Juhoslávii sa často spomínajú etnické čistky Bosniakov či Srbov, no utrpenie Chorvátov – najmä v oblastiach Bosny a Srbska – býva systematicky prehliadané. Počas vojnového konfliktu v 90. rokoch boli desiatky tisíc Chorvátov vyhnaných z oblastí, kde žili po stáročia – napríklad v Srbsku, v kraji Vojvodina. Mnohí boli zabití, ich domy vypálené, cintoríny zničené.

Podobne v Bosnianskej Posavine došlo k etnickým čistkám, keď srbské jednotky násilne vyháňali chorvátske obyvateľstvo. Mnohé tieto skutky napĺňajú definíciu genocídy, ako ju definuje OSN: úmyselné ničenie etnickej skupiny ako takej – či už zabíjaním, násilným presídľovaním alebo ničením jej kultúry.

A predsa – dnes len málo ľudí vie, že v Srbsku žilo do 90. rokov vyše 50 000 Chorvátov, kým po vojne ich tam ostali len tisíce. Tí, čo prežili, boli neraz zmlknutí strachom alebo umlčaní režimom.


Karpatskí Nemci: Zabudnutí susedia

Podobná krivda postihla karpatských Nemcov – etnickú skupinu, ktorá žila na Slovensku (najmä v Spiši, Gemeri a v okolí Bratislavy) už od stredoveku. Po storočiach spolužitia boli po druhej svetovej vojne kolektívne označení za nepriateľov štátu, často len preto, že boli etnickí Nemci – bez ohľadu na to, či mali čokoľvek spoločné s nacizmom.

Po vojne prišlo rozhodnutie Benešovej vlády a vyhlásenie dekrétov, ktoré umožnili konfiškáciu ich majetku a vyhnanie desaťtisícov ľudí. Celé dediny boli vyľudnené. Tí, ktorí odmietli odísť alebo sa nemohli vydať na cestu, boli často umiestnení do pracovných táborov alebo segregovaní. Len v roku 1945 bolo zo Slovenska vyhnaných okolo 120 000 karpatských Nemcov.

Niektorí boli presídlení do Nemecka či Rakúska, iní skončili ako utečenci bez občianstva. Ich kultúrne dedičstvo, školy, kostoly a zvyky – z veľkej časti zanikli. Dnes po nich ostali len názvy ulíc, opustené cintoríny a mlčanie v učebniciach dejepisu.


Spoločný menovateľ: Kolektívna vina a ticho

V oboch prípadoch vidíme tragický princíp kolektívnej viny, kde trpeli nevinní – len kvôli pôvodu. V mene „národného záujmu“ sa dopúšťali činy, ktoré by dnes mali byť označené pravým menom: etnické čistky, útlak, genocída.

Dnes sa o karpatských Nemcoch a chorvátskych obetiach hovorí málo. Politická korektnosť a historická selektivita udržiavajú tieto príbehy v zabudnutí. Ale pravda nezmizne tým, že o nej mlčíme. A už vôbec sa nezahojí krivda tým, že ju ignorujeme.


Prečo je dôležité o tom hovoriť dnes

Slovensko je krajinou, kde sa historická pamäť často fragmentuje – pripomíname si niektoré obete, ale iné ignorujeme. Ak však chceme byť spravodliví a skutočne sa poučiť z histórie, musíme mať odvahu pozrieť sa aj na nepríjemné a nepohodlné pravdy.

Chorváti, ktorí boli zavraždení alebo vyhnaní len za to, kým boli. Nemci, ktorí stratili domov napriek lojálnosti k Československu. Títo ľudia si zaslúžia, aby sa o nich hovorilo – nie ako o vinníkoch, ale ako o obetiach.


Záver: Pamätať neznamená nenávidieť

Nejde o to, vyvolávať novú nenávisť alebo rozdeľovať národy. Naopak – ide o to, aby sme si uvedomili, že mier nie je len neprítomnosť vojny, ale aj prítomnosť pravdy. A tá pravda musí byť úplná, nie selektívna.

Pokiaľ budeme mlčať o genocídach „nepohodlných obetí“, nikdy sa ako spoločnosť neposunieme ďalej.

Čo nám EÚ, NATO a OSN priniesli? Odpovede bez pozlátky

16.05.2025

NATO – Severoatlantická aliancia: Záruka bezpečnosti, alebo geopolitický nástroj? NATO vzniklo ako vojenský pakt proti Sovietskemu zväzu. Dnes má 32 členov a Slovensko je jedným z nich. Čo nám prinieslo? Na jednej strane kolektívnu obranu – princíp „jeden za všetkých, všetci za jedného“ znamená, že ak by Slovensko bolo napadnuté, bránil by nás celý Západ. Reálne [...]

Po 33 rokoch končí Poštová banka: Mladšiu sestru 365.bank „zje“ ČSOB! Čo to znamená pre klientov a Slovenskú poštu?

16.05.2025

Po viac než troch desaťročiach samostatnej existencie prichádza na slovenský bankový trh významná zmena – Poštová banka, ktorá patrí medzi najstaršie banky na Slovensku, končí svoju samostatnú činnosť. Spolu s ňou skončí aj jej mladšia digitálna sestra 365.bank, ktorá sa rýchlo presadila ako moderná a digitálne orientovaná banka. Obidve značky preberá ČSOB, ktorá [...]

Realita humanitárnej pomoci pre Palestínu

01.05.2025

Kde končí pomoc EÚ pre Palestínu? V rukách Izraela, nie v rukách Palestíncov. Západ sa rád tvári humánne. Rád hovorí o pomoci, o ľudských právach, o solidarite s trpiacimi. No keď príde na Palestínu, celý ten hodnotový systém sa rúca ako domček z karát. Európska únia každoročne uvoľňuje stovky miliónov eur na humanitárnu pomoc Palestíne. A teraz si položme [...]

James Comey

Bývalého riaditeľa FBI vyšetrujú pre údajnú hrozbu Trumpovi na Instagrame

17.05.2025 06:42

Príspevok obsahoval obrázok zachytávajúci mušle na piesočnej pláži poukladané do tvaru čísiel „8647“. Comey príspevok následne odstránil.

Guinea epidémie ebola

V Česku hospitalizovali pacienta s podozrením na ebolu alebo marburg

17.05.2025 06:15

V Prahe je hospitalizovaný pacient, štyridsiatnik, u ktorého je podozrenie, že môže mať smrteľné vírusové ochorenie.

Juraj Cintula

Rodina atentátnika Cintulu sa z Levíc odsťahovala, manželka si vraj zmenila meno. Susedia naňho stále spomínajú v dobrom

17.05.2025 06:00

Juraj Cintula je stále vo vyšetrovacej väzbe a v Leviciach už nežije ani jeho manželka.

koláž, fotky, mReportér

Zábery z pláže, z ktorej vyžaruje neskutočná krása a pokoj. Otužilci si ju už teraz takto užívajú

17.05.2025 05:00

Toto sú najlepšie videá týždňa, ktoré zachytili naši mReportéri.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 31
Celková čítanosť: 30500x
Priemerná čítanosť článkov: 984x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy