Zabudnuté bolesti: Genocída Chorvátov a vyhnanie karpatských Nemcov zo Slovenska

História strednej Európy je popretkávaná krvou, vysídľovaním a krivdami, o ktorých sa dnes hovorí len veľmi zriedkavo – alebo vôbec. Dve z týchto bolestivých tém, ktoré stále zatieňuje ticho a selektívna pamäť, sú genocída chorvátskej menšiny na území bývalej Juhoslávie a nútený odchod karpatských Nemcov zo Slovenska po druhej svetovej vojne. Obe udalosti predstavujú tragédie, ktoré zasiahli nevinných civilistov a zanechali hlboké jazvy na identite celých komunít.


Genocída Chorvátov: O čom sa (ne)hovorí

V kontexte vojny v Juhoslávii sa často spomínajú etnické čistky Bosniakov či Srbov, no utrpenie Chorvátov – najmä v oblastiach Bosny a Srbska – býva systematicky prehliadané. Počas vojnového konfliktu v 90. rokoch boli desiatky tisíc Chorvátov vyhnaných z oblastí, kde žili po stáročia – napríklad v Srbsku, v kraji Vojvodina. Mnohí boli zabití, ich domy vypálené, cintoríny zničené.

Podobne v Bosnianskej Posavine došlo k etnickým čistkám, keď srbské jednotky násilne vyháňali chorvátske obyvateľstvo. Mnohé tieto skutky napĺňajú definíciu genocídy, ako ju definuje OSN: úmyselné ničenie etnickej skupiny ako takej – či už zabíjaním, násilným presídľovaním alebo ničením jej kultúry.

A predsa – dnes len málo ľudí vie, že v Srbsku žilo do 90. rokov vyše 50 000 Chorvátov, kým po vojne ich tam ostali len tisíce. Tí, čo prežili, boli neraz zmlknutí strachom alebo umlčaní režimom.


Karpatskí Nemci: Zabudnutí susedia

Podobná krivda postihla karpatských Nemcov – etnickú skupinu, ktorá žila na Slovensku (najmä v Spiši, Gemeri a v okolí Bratislavy) už od stredoveku. Po storočiach spolužitia boli po druhej svetovej vojne kolektívne označení za nepriateľov štátu, často len preto, že boli etnickí Nemci – bez ohľadu na to, či mali čokoľvek spoločné s nacizmom.

Po vojne prišlo rozhodnutie Benešovej vlády a vyhlásenie dekrétov, ktoré umožnili konfiškáciu ich majetku a vyhnanie desaťtisícov ľudí. Celé dediny boli vyľudnené. Tí, ktorí odmietli odísť alebo sa nemohli vydať na cestu, boli často umiestnení do pracovných táborov alebo segregovaní. Len v roku 1945 bolo zo Slovenska vyhnaných okolo 120 000 karpatských Nemcov.

Niektorí boli presídlení do Nemecka či Rakúska, iní skončili ako utečenci bez občianstva. Ich kultúrne dedičstvo, školy, kostoly a zvyky – z veľkej časti zanikli. Dnes po nich ostali len názvy ulíc, opustené cintoríny a mlčanie v učebniciach dejepisu.


Spoločný menovateľ: Kolektívna vina a ticho

V oboch prípadoch vidíme tragický princíp kolektívnej viny, kde trpeli nevinní – len kvôli pôvodu. V mene „národného záujmu“ sa dopúšťali činy, ktoré by dnes mali byť označené pravým menom: etnické čistky, útlak, genocída.

Dnes sa o karpatských Nemcoch a chorvátskych obetiach hovorí málo. Politická korektnosť a historická selektivita udržiavajú tieto príbehy v zabudnutí. Ale pravda nezmizne tým, že o nej mlčíme. A už vôbec sa nezahojí krivda tým, že ju ignorujeme.


Prečo je dôležité o tom hovoriť dnes

Slovensko je krajinou, kde sa historická pamäť často fragmentuje – pripomíname si niektoré obete, ale iné ignorujeme. Ak však chceme byť spravodliví a skutočne sa poučiť z histórie, musíme mať odvahu pozrieť sa aj na nepríjemné a nepohodlné pravdy.

Chorváti, ktorí boli zavraždení alebo vyhnaní len za to, kým boli. Nemci, ktorí stratili domov napriek lojálnosti k Československu. Títo ľudia si zaslúžia, aby sa o nich hovorilo – nie ako o vinníkoch, ale ako o obetiach.


Záver: Pamätať neznamená nenávidieť

Nejde o to, vyvolávať novú nenávisť alebo rozdeľovať národy. Naopak – ide o to, aby sme si uvedomili, že mier nie je len neprítomnosť vojny, ale aj prítomnosť pravdy. A tá pravda musí byť úplná, nie selektívna.

Pokiaľ budeme mlčať o genocídach „nepohodlných obetí“, nikdy sa ako spoločnosť neposunieme ďalej.

Moslimovia sú ľudia. A nie – to nie je kontroverzné tvrdenie.

13.06.2025

Musíme si pripomenúť jednu jednoduchú, no často zabúdanú pravdu: moslimovia sú ľudia. Ľudia so svojimi snami, rodinami, nádejami, ale aj obavami a bolesťou. A keď sa pozrieme na to, čo sa deje v Palestíne, je zrejmé, že svet nevidí túto ľudskosť tak, ako by mal. Izrael pácha to, čo mnohí nazývajú genocídou — systematickým ničením, ktoré neberie ohľad na nevinné [...]

Izrael zautočil na Jemen: Napätie v regióne rastie 🚨🔥

11.06.2025

V posledných dňoch došlo k vážnemu vojenskému incidentu, keď Izrael uskutočnil útok na územie Jemenu. Tento krok vyvolal obrovské napätie nielen na Blízkom východe, ale aj vo svete. Konflikty medzi rôznymi krajinami v regióne sú už dlhodobo zdrojom obáv o stabilitu a bezpečnosť. Útok Izraela na Jemen však predstavuje ďalšiu eskaláciu, ktorá môže viesť k vážnym [...]

TENTO NÁVRH PODPORUJEM 💬🔒 – Za ochranu detí pred sociálnymi sieťami do 15 rokov

11.06.2025

Francúzsky prezident Emmanuel Macron nedávno vyjadril jasný postoj, ktorý by mohol zásadne zmeniť spôsob, akým vnímame detstvo v digitálnom veku – plánuje zaviesť celoeurópsky zákaz sociálnych sietí pre deti mladšie ako 15 rokov. Je to návrh, ktorý si zaslúži širokú podporu, diskusiu aj odhodlanie. A ja ho plne podporujem. Dovoľte mi preto, nielen napísať blog, ale [...]

Počasie / Horúčavy / Teplomer /

Horúčavy budú pokračovať. Meteorológovia vydali výstrahu, platí vo viacerých okresoch

01.07.2025 21:35

S vysokými teplotami treba rátať aj v stredu.

Friedrich Merz

Jadrové zbrane pre Berlín? Po návrate Trumpa o tom hovoria Merzovi vlastní, kancelár reagoval

01.07.2025 20:40

Ideu nasadenia francúzskych jadrových zbraní v ostatných štátoch Európy v máji otvoril prezident Macron.

HZS / Horská záchranná služba /

Túra v Nízkych Tatrách mala pre turistu tragický koniec. Záchranári mu už nedokázali pomôcť

01.07.2025 20:04

Muž si na turistickom chodníku medzi Ďumbierom a Chopkom privodil následkom pádu vážne zranenie.

Karol Nawrocki,

Žiadne opakovanie nebude. Poľský Najvyšší súd potvrdil platnosť prezidentských volieb

01.07.2025 19:27, aktualizované: 19:51

Súdu bolo doručených celkovo viac ako 54-tisíc protestov proti volebnému procesu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 41622x
Priemerná čítanosť článkov: 925x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy