Zabudnuté bolesti: Genocída Chorvátov a vyhnanie karpatských Nemcov zo Slovenska

História strednej Európy je popretkávaná krvou, vysídľovaním a krivdami, o ktorých sa dnes hovorí len veľmi zriedkavo – alebo vôbec. Dve z týchto bolestivých tém, ktoré stále zatieňuje ticho a selektívna pamäť, sú genocída chorvátskej menšiny na území bývalej Juhoslávie a nútený odchod karpatských Nemcov zo Slovenska po druhej svetovej vojne. Obe udalosti predstavujú tragédie, ktoré zasiahli nevinných civilistov a zanechali hlboké jazvy na identite celých komunít.


Genocída Chorvátov: O čom sa (ne)hovorí

V kontexte vojny v Juhoslávii sa často spomínajú etnické čistky Bosniakov či Srbov, no utrpenie Chorvátov – najmä v oblastiach Bosny a Srbska – býva systematicky prehliadané. Počas vojnového konfliktu v 90. rokoch boli desiatky tisíc Chorvátov vyhnaných z oblastí, kde žili po stáročia – napríklad v Srbsku, v kraji Vojvodina. Mnohí boli zabití, ich domy vypálené, cintoríny zničené.

Podobne v Bosnianskej Posavine došlo k etnickým čistkám, keď srbské jednotky násilne vyháňali chorvátske obyvateľstvo. Mnohé tieto skutky napĺňajú definíciu genocídy, ako ju definuje OSN: úmyselné ničenie etnickej skupiny ako takej – či už zabíjaním, násilným presídľovaním alebo ničením jej kultúry.

A predsa – dnes len málo ľudí vie, že v Srbsku žilo do 90. rokov vyše 50 000 Chorvátov, kým po vojne ich tam ostali len tisíce. Tí, čo prežili, boli neraz zmlknutí strachom alebo umlčaní režimom.


Karpatskí Nemci: Zabudnutí susedia

Podobná krivda postihla karpatských Nemcov – etnickú skupinu, ktorá žila na Slovensku (najmä v Spiši, Gemeri a v okolí Bratislavy) už od stredoveku. Po storočiach spolužitia boli po druhej svetovej vojne kolektívne označení za nepriateľov štátu, často len preto, že boli etnickí Nemci – bez ohľadu na to, či mali čokoľvek spoločné s nacizmom.

Po vojne prišlo rozhodnutie Benešovej vlády a vyhlásenie dekrétov, ktoré umožnili konfiškáciu ich majetku a vyhnanie desaťtisícov ľudí. Celé dediny boli vyľudnené. Tí, ktorí odmietli odísť alebo sa nemohli vydať na cestu, boli často umiestnení do pracovných táborov alebo segregovaní. Len v roku 1945 bolo zo Slovenska vyhnaných okolo 120 000 karpatských Nemcov.

Niektorí boli presídlení do Nemecka či Rakúska, iní skončili ako utečenci bez občianstva. Ich kultúrne dedičstvo, školy, kostoly a zvyky – z veľkej časti zanikli. Dnes po nich ostali len názvy ulíc, opustené cintoríny a mlčanie v učebniciach dejepisu.


Spoločný menovateľ: Kolektívna vina a ticho

V oboch prípadoch vidíme tragický princíp kolektívnej viny, kde trpeli nevinní – len kvôli pôvodu. V mene „národného záujmu“ sa dopúšťali činy, ktoré by dnes mali byť označené pravým menom: etnické čistky, útlak, genocída.

Dnes sa o karpatských Nemcoch a chorvátskych obetiach hovorí málo. Politická korektnosť a historická selektivita udržiavajú tieto príbehy v zabudnutí. Ale pravda nezmizne tým, že o nej mlčíme. A už vôbec sa nezahojí krivda tým, že ju ignorujeme.


Prečo je dôležité o tom hovoriť dnes

Slovensko je krajinou, kde sa historická pamäť často fragmentuje – pripomíname si niektoré obete, ale iné ignorujeme. Ak však chceme byť spravodliví a skutočne sa poučiť z histórie, musíme mať odvahu pozrieť sa aj na nepríjemné a nepohodlné pravdy.

Chorváti, ktorí boli zavraždení alebo vyhnaní len za to, kým boli. Nemci, ktorí stratili domov napriek lojálnosti k Československu. Títo ľudia si zaslúžia, aby sa o nich hovorilo – nie ako o vinníkoch, ale ako o obetiach.


Záver: Pamätať neznamená nenávidieť

Nejde o to, vyvolávať novú nenávisť alebo rozdeľovať národy. Naopak – ide o to, aby sme si uvedomili, že mier nie je len neprítomnosť vojny, ale aj prítomnosť pravdy. A tá pravda musí byť úplná, nie selektívna.

Pokiaľ budeme mlčať o genocídach „nepohodlných obetí“, nikdy sa ako spoločnosť neposunieme ďalej.

Čo nám EÚ, NATO a OSN priniesli? Odpovede bez pozlátky

16.05.2025

NATO – Severoatlantická aliancia: Záruka bezpečnosti, alebo geopolitický nástroj? NATO vzniklo ako vojenský pakt proti Sovietskemu zväzu. Dnes má 32 členov a Slovensko je jedným z nich. Čo nám prinieslo? Na jednej strane kolektívnu obranu – princíp „jeden za všetkých, všetci za jedného“ znamená, že ak by Slovensko bolo napadnuté, bránil by nás celý Západ. Reálne [...]

Po 33 rokoch končí Poštová banka: Mladšiu sestru 365.bank „zje“ ČSOB! Čo to znamená pre klientov a Slovenskú poštu?

16.05.2025

Po viac než troch desaťročiach samostatnej existencie prichádza na slovenský bankový trh významná zmena – Poštová banka, ktorá patrí medzi najstaršie banky na Slovensku, končí svoju samostatnú činnosť. Spolu s ňou skončí aj jej mladšia digitálna sestra 365.bank, ktorá sa rýchlo presadila ako moderná a digitálne orientovaná banka. Obidve značky preberá ČSOB, ktorá [...]

Realita humanitárnej pomoci pre Palestínu

01.05.2025

Kde končí pomoc EÚ pre Palestínu? V rukách Izraela, nie v rukách Palestíncov. Západ sa rád tvári humánne. Rád hovorí o pomoci, o ľudských právach, o solidarite s trpiacimi. No keď príde na Palestínu, celý ten hodnotový systém sa rúca ako domček z karát. Európska únia každoročne uvoľňuje stovky miliónov eur na humanitárnu pomoc Palestíne. A teraz si položme [...]

handlová, fico, atentát

Hrabko: Súd rozhodne, či atentát na premiéra bol terorizmom. Výsledok bude treba rešpektovať

17.05.2025 08:15

Súd s atentátnikom Jurajom C. bude posudzovať otázku, či bol jeho útok na premiéra Fica teroristickým činom, kedy sa radikalizoval, aj ako.

vojna na Ukrajine, Zelenskyj, Starmer, Macron, Tusk

ONLINE: Súboj o priazeň prezidenta USA. Stretnutie Putin - Trump je pre Ukrajincov nočnou morou, píše The Telegraph

17.05.2025 07:45, aktualizované: 09:32

Stretnutie s Trumpom a Putinom je najhoršou nočnou morou Ukrajiny, píše The Telegraph. Kyjev sa obáva, že Trump prejde na ruskú stranu.

James Comey

Bývalého riaditeľa FBI vyšetrujú pre údajnú hrozbu Trumpovi na Instagrame

17.05.2025 06:42

Príspevok obsahoval obrázok zachytávajúci mušle na piesočnej pláži poukladané do tvaru čísiel „8647“. Comey príspevok následne odstránil.

Guinea epidémie ebola

V Česku hospitalizovali pacienta s podozrením na ebolu alebo marburg

17.05.2025 06:15, aktualizované: 09:03

V Prahe je hospitalizovaný pacient, štyridsiatnik, u ktorého je podozrenie, že môže mať smrteľné vírusové ochorenie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 31
Celková čítanosť: 30562x
Priemerná čítanosť článkov: 986x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy