Utlačovanie práv Palestíny: História od roku 1897 po súčasnosť

Utlačovanie práv Palestíny je temná kapitola v moderných dejinách Blízkeho východu, ktorá sa začína už v roku 1897, keď sa zrodil sionizmus – hnutie, ktoré malo za cieľ obnovu židovského štátu v historickej Palestíne. Od tohto momentu až do súčasnosti Palestínčania trpia dôsledkami kolonializmu, vojenských okupácií a porušovaní ich základných práv. V tomto článku sa pozrieme na vývoj týchto udalostí, ktoré formovali súčasnú situáciu v Palestíne.

1. Vznik sionizmu a začiatok okupácie (1897)

Rok 1897 znamenal začiatok organizovaného úsilia o vytvorenie židovského štátu v Palestíne. Vtedy sa konal Prvý sionistický kongres, ktorý zorganizoval Theodor Herzl. Tento kongres nastavil smerovanie pre sionistické hnutie, ktoré sa rozhodlo oživiť židovskú prítomnosť v Palestíne, historickej krajine, ktorú považovali za svoju domovinu. Počas tejto doby sa Palestína nachádzala pod Osmanskou ríšou, a židovská prítomnosť bola tam prítomná len v obmedzenom množstve. Po sionistickom kongrese však nastal začiatok pravidelného prisťahovalectva židovských osadníkov do Palestíny.

2. Balfourova deklarácia (1917)

Významným momentom v histórii utláčania práv Palestíny bola Balfourova deklarácia z 2. novembra 1917, kedy britská vláda vydala oficiálne vyhlásenie, ktoré podporovalo vytvorenie „židovskej národnej domoviny“ v Palestíne. Táto deklarácia bola vyjadrením britskej podpory pre sionistické hnutie a naznačovala začiatok britskej podpory židovskej kolonizácie Palestíny. Britská vláda sa týmto aktom zasadzovala za ciele, ktoré sa často ukázali ako protikladné k právam arabských obyvateľov Palestíny, ktorí tvorili väčšinu v tejto oblasti.

3. Mandát Británie nad Palestínou (1920-1948)

Po prvej svetovej vojne získala Británia mandát na správu Palestíny od Spoločnosti národov. V tejto dobe začali do regiónu prúdiť tisíce židovských prisťahovalcov, podporovaných britskou vládou. Zatiaľ čo židovská komunita sa postupne usadzovala v Palestíne, arabská väčšina bola stále ignorovaná a ich politické a národné práva neboli rešpektované. Tento proces sa vyostril počas 30. rokov 20. storočia, keď sa palestínske obyvateľstvo začalo čoraz viac búriť proti sionistickému osídľovaniu.

4. Arabsko-židovské napätie a násilie (1947-1948)

V roku 1947 sa britská vláda rozhodla odovzdať správu nad Palestínou Organizácii Spojených národov (OSN), ktorá navrhla rozdelenie Palestíny na židovský a arabský štát. Tento plán, známy ako Plán rozdelenia OSN, bol prijatý židovskými lídrami, ale odmietnutý arabskými krajinami a palestínskymi lídrami, ktorí považovali rozdelenie za nespravodlivé a proti ich právam. Po vyhlásení nezávislosti Izraela v máji 1948 vypukla vojna medzi novovzniknutým štátom Izrael a arabskými štátmi. Tento konflikt, ktorý sa označuje ako Nakba (katastrofa), viedol k masívnemu vyhnaniu a vysídleniu viac ako 700 000 Palestínčanov zo svojich domovov, čo sa považuje za jeden z najhorších prípadov etnického čistenia v modernej histórii.

5. Okupácia Západného brehu a Gazy (1967)

V roku 1967 počas Šesťdňovej vojny Izrael okupoval Západný breh Jordánu, Východný Jeruzalem a Pásmo Gazy. Tieto územia sa stali základom pre ďalšie porušovanie práv Palestínčanov. Okupácia priniesla so sebou niekoľko kľúčových problémov, ako napríklad výstavbu židovských osád na okupovaných územiach, obmedzenie pohybu Palestínčanov a vojenské zákony, ktoré porušovali ich základné ľudské práva. Izrael viedol dlhoročnú politiku vytvárania nových židovských osád, čo sa stretlo s odporom palestínskej populácie.

6. Intifády a odboj Palestínčanov

V priebehu nasledujúcich desaťročí došlo k dvom veľkým palestínskym povstaniam, známych ako Intifáda. Prvé povstanie začalo v roku 1987 a druhé v roku 2000. Tieto povstania boli odpoveďou na viac než štyri desaťročia izraelskej okupácie a násilie voči Palestínčanom. Tieto povstania si vyžiadali veľa životov na oboch stranách, no priniesli aj významnú politickú zmenu, ako napríklad vznik Palestínskej autonómie na Západnom brehu a v Gaze, ktorá bola výsledkom mierových rokovaní a dohôd v Osle v 90. rokoch.

7. Izraelská politika a porušovanie práv

Počas celého obdobia od 70. rokov až po súčasnosť sa výrazne zintenzívnila izraelská politika, ktorá pokračovala v porušovaní práv Palestínčanov. Mnohé z týchto politík zahŕňali blokádu Pásma Gazy, rozširovanie židovských osád, a vojenské zásahy proti civilnému obyvateľstvu v Gaze a na Západnom brehu. Izraelský systém apartheidu bol niekoľkokrát kritizovaný rôznymi medzinárodnými organizáciami a štátmi za porušovanie medzinárodného práva a ľudských práv Palestínčanov.

8. Súčasné porušovanie práv Palestíny

Dnes je situácia stále veľmi zložitá a niekoľkokrát sa zhoršila. Izrael pokračuje v blokáde Gazy, obmedzuje pohyb Palestínčanov, vykonáva demolácie palestínskych domov a používa vojenskú silu proti demonštrantom. Na Západnom brehu sú stále rozširované židovské osady, ktoré sú považované za nezákonné podľa medzinárodného práva. Palestínske územia sú čoraz viac fragmentované a obyvateľom Palestíny sú odopierané základné ľudské práva.

9. Hrdinská odolnosť Palestínčanov

Napriek všetkým ťažkostiam a útlaku, ktorému Palestínčania čelili počas desiatok rokov, zostávajú hrdinami a bojovníkmi za slobodu. Palestínska národná identita je stále silná a ich túžba po nezávislosti a spravodlivosti neustále rásť. Vzdorujúce pokusy o zničenie ich národnej a kultúrnej existencie ukazujú odhodlanie a silu ich ľudu.

Záver

Útlak Palestíny začal už v roku 1897 a trvá dodnes. Sionistická kolonizácia, Balfourova deklarácia, vznik Izraela a pokračujúca izraelská okupácia len prehlbujú nespravodlivosť voči palestínskemu ľudu. Izrael, ako vinník mnohých porušení medzinárodného práva, je zodpovedný za zneužívanie práv Palestínčanov a vytrvalé potláčanie ich túžby po slobode a spravodlivosti. Slobodná Palestína ostáva snom, ktorý by mal byť podporovaný celosvetovou komunitou.

Prečo zvýšiť vekový limit na 18 rokov pre energetické nápoje?

27.03.2025

Energetické nápoje sú dnes bežne dostupné pre každého, vrátane detí a tínedžerov. Ich agresívny marketing, lákavá chuť a sľub okamžitej energie robia z nich populárny produkt medzi mladými ľuďmi. Napriek tomu, čoraz viac odborníkov varuje pred ich negatívnymi účinkami na zdravie, najmä u mladistvých. Preto je legitímna otázka, či by nemal byť ich predaj obmedzený [...]

Neprávosť vo svete: Tichá ignorancia a systematická diskriminácia

26.03.2025

Naša planéta je plná krásy, rozmanitosti a potenciálu na pozitívnu zmenu, no zároveň je aj miestom, kde sa stávame svedkami neustáleho prenasledovania, nespravodlivosti a utrpenia. Neprávosť vo svete sa deje na každom kroku, a to nie len v konfliktmi zmietaných oblastiach, ale aj v našich vlastných krajinách, ktoré sa tvária, že sú ochranou pre všetkých svojich občanov. A [...]

Od rieky až k moru, za rovnosť a slobodu sa šíri po celom svete – aj v Európe, čím ďalej tým viac aj na Slovensku!

25.03.2025

20000 čitateľov hľadá pravdu! Sú to roky, dekády, storočia, čo Palestínčania bojujú za svoju slobodu. A taktiež sú to roky, čo ich hlas je ignorovaný. Napriek tomu, že svet neustále hovorí o demokracii a ľudských právach, pravda o Palestíne a jej obyvateľoch stále zostáva vo väčšine mainstreamových médií stlmená, potlačená, ba niekedy úplne vymazaná. Ale čoraz [...]

SR Trenčín autobusová stanica rekonštrukcia TNX

Zákazka na 10 rokov za pol miliardy eur. Trenčín autobusového dopravcu nenašiel

19.04.2025 15:43

Kraj vyhlási v najbližších týždňoch nové verejné obstarávanie.

rakúsko, viedeň, polizei

Vo Viedni skupina mladistvých zbila a okradla 19-ročného Čecha

19.04.2025 15:26

Incident sa odohral v ulici Rotenturmstrasse v samom centre rakúskeho hlavného mesta.

Vojna na Ukrajine, Cherson, húfnica

Ani guľka Zelenskému. Trump údajne nové zbrane Ukrajine už nepošle

19.04.2025 14:50

Európa takisto od USA nemá uistenie, že Washington bude pokračovať v zdieľaní spravodajských informácií s Ukrajinou.

špehovanie, prenasledovanie, nevera, podozrenie

Nevera sa nevypláca. Zviazané plachty pri úteku 66-ročného muža pred manželkou nevydržali

19.04.2025 14:21

Muž sa snažil zo štvrtého poschodia spustiť na zem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 23409x
Priemerná čítanosť článkov: 1018x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy