Od rieky až k moru, za rovnosť a slobodu sa šíri po celom svete – aj v Európe, čím ďalej tým viac aj na Slovensku!

20000 čitateľov hľadá pravdu!

Sú to roky, dekády, storočia, čo Palestínčania bojujú za svoju slobodu. A taktiež sú to roky, čo ich hlas je ignorovaný. Napriek tomu, že svet neustále hovorí o demokracii a ľudských právach, pravda o Palestíne a jej obyvateľoch stále zostáva vo väčšine mainstreamových médií stlmená, potlačená, ba niekedy úplne vymazaná. Ale čoraz viac ľudí, aj na Slovensku, sa prebúdza k tomu, že pravda nemá hranice. Aj na Slovensku sa stále viac ľudí pripojuje k boji za Palestínu – za rovnosť, slobodu a spravodlivosť.

V tomto článku sa pozrieme na niekoľko kľúčových faktov, ktoré väčšina ľudí stále ignoruje. A to je, žiaľ, aj dôvod, prečo na mnohých miestach sveta aj v Európe rezonujú lži o Palestíne, o jej histórii a jej boji. Je na čase, aby sa táto pravda dostala k čo najväčšiemu počtu ľudí, a preto dnes prinášam tento článok, ktorý čísluje témy, aby ukázal rozsah tragédie a nespravodlivosti, ktoré stále pretrvávajú.


1. Začiatok sionizmu a Balfourová deklarácia – 1917

Rok 1917 bol rozhodujúcim bodom v histórii Palestíny. Počas Prvej svetovej vojny vydala britská vláda Balfourovú deklaráciu, ktorá sľubovala vytvorenie „národného domova“ pre Židov v Palestíne, čo v praxi znamenalo povolenie židovskej imigrácie do tejto oblasti. Tento krok však nebral do úvahy práva arabských obyvateľov Palestíny, ktorí tvorili väčšinu obyvateľstva a mali svoju historickú prítomnosť v tejto oblasti po tisíce rokov.

Táto deklarácia sa stala základom pre vznik sionizmu, hnutia, ktoré otvorene podporovalo vytvorenie židovského štátu v Palestíne, na úkor arabských komunít, ktoré tam žili. A aj dnes, takmer storočie po tejto udalosti, sú Palestínčania stále vystavení útlaku, okupácii a zničujúcim vplyvom týchto rozhodnutí.


2. Sionizmus: ideológia za utláčaním Palestíny

Sionizmus nie je židovská náboženská viera, ani zjednotenie židovského národa. Je to ideológia, ktorá v podstate znamená vybudovanie a udržanie židovského štátu na úkor pôvodných obyvateľov Palestíny. Táto ideológia vychádzala z presvedčenia, že židovský národ má historické právo na zem, ktorá bola obývaná inými národmi po stáročia. Sionizmus zanechal v histórii nezmazateľné stopy: vyhnanie Palestínčanov, bombardovanie, blokády a vojenské útoky.


3. Izraelská okupácia a apartheid

Dnes sa hovorí o Izraeli ako o demokratickom štáte, ale ak sa pozrieme hlbšie, uvidíme, že táto demokracia nie je rovnaká pre všetkých obyvateľov. Palestínčania žijúci v okupovaných oblastiach, ako sú Západný breh a Gaza, sú pod neustálym vojenským dohľadom a sú vystavení nespočetným porušovaniam ľudských práv. Izrael je obviňovaný z apartheidu – politiky systematického oddelenia a diskriminácie na základe etnického pôvodu. Vzniká tak systém, v ktorom nie sú všetci ľudia rovní pred zákonom.


4. Zabíjanie a zničenie Palestínčanskej kultúry

Okupácia Izraela vedie k vymazávaniu palestínskej identity, kultúry a histórie. Zem, na ktorej žili Palestínčania celé stáročia, sa stáva miestom, kde sa môžu uplatniť len izraelskí občania. Mnohé palestínske mestá sú poničené, dediny vymazané a ich obyvateľom sa odopiera právo na návrat domov. Tieto praktiky sú zosilnené cez izraelitické osady, ktoré sú nelegálne podľa medzinárodného práva, a ich existencia bráni vytvoreniu vlastného palestínskeho štátu.


5. Palestínci ako „ľudia druhej kategórie“

Po celom svete sú ľudia rozdelení podľa svojho pôvodu, ale v Palestíne je tento rozdiel čoraz viac zjavný. Palestínčania sú vnímaní ako „ľudia druhej kategórie“, ktorí nemajú rovnaké práva, ako ich izraelskí susedia. Cez blokády, obmedzený prístup k zdrojom a neustálu kontrolu izraelských vojenských jednotiek zažívajú Palestínčania nielen vojenský, ale aj ekonomický a sociálny útlak.


6. Úloha svetových veľmocí

Je pozoruhodné, že mnohé svetové veľmoci, vrátane Spojených štátov amerických, naďalej podporujú Izrael a jeho agresívnu politiku voči Palestínčanom. Tento dvojitý meter je evidentný aj v prípade iných konfliktov, kde sú západné krajiny ochotné zasiahnuť a presadzovať ľudské práva, ale v prípade Palestíny ich hlas býva často utlmovaný. Je ťažké pochopiť, prečo tieto krajiny pokračujú v podpore režimu, ktorý porušuje základné práva a slobody.


7. Hamás a Hizballáh: reakcie na útlak

Mnohí kritici tvrdia, že organizácie ako Hamás a Hizballáh sú zodpovedné za mnohé násilnosti v regióne, ale často ignorujú historické pozadie ich vzniku. Hamás a Hizballáh vznikli ako odpoveď na izraelskú okupáciu a násilie voči palestínskemu ľudu. Tieto skupiny sa stali symbolom odporu voči útlaku, hoci ich metódy sú v mnohých prípadoch sporné. Ale pre Palestínčanov sú tieto organizácie vyjadrením ich práva na odpor voči okupácii.


8. Ticho sveta

Jedným z najväčších problémov, ktorý sa týka Palestíny, je ticho sveta. Nech už ide o OSN, USA alebo EÚ, väčšina svetových lídrov sa buď neangažuje, alebo verejne podporujú politiku Izraela. Palestínčania zostávajú bez pomoci a ochrany pred agresiou, ktorá ich denne zasahuje. Toto ticho je jedným z najväčších zlyhaní medzinárodného spoločenstva.


9. Palestínski hrdinovia: Odvaha a nádej

Napriek všetkému tomu, čo prežívajú, Palestínčania stále bojujú za svoju slobodu a právo na existenciu. Sú to hrdinovia, ktorí každý deň čelí nepriazni osudu, ale nikdy nezabúdajú na svoje korene a svoju túžbu po slobode. Je to národ, ktorý si zaslúži viac než len ticho sveta – zaslúži si rešpekt a podporu všetkých, ktorí veria v spravodlivosť.


10. Slobodná Palestína 🇵🇸

Hlavným cieľom tejto činnosti je vytvoriť slobodnú Palestínu, kde bude vláda reprezentovať všetkých obyvateľov a každý bude mať rovnaké práva a slobody. A to platí aj pre územie „od rieky až k moru“. Tento sen o slobodnej Palestíne je živý v každom Palestínčanovi a každý deň prináša novú nádej.


11. Rovnosť a sloboda – univerzálne práva

Rovnosť a sloboda sú hodnoty, ktoré sú vyjadrené vo všetkých moderných dokumentoch o ľudských právach. Nie sú to len slová, ale aj záväzok k spravodlivosti. A právo na rovnosť a slobodu by malo byť nezastaviteľné a neodvolateľné – bez ohľadu na to, aký národ, etnickú skupinu alebo náboženstvo patríte.


12. Od rieky až k moru: Rovnosť a sloboda

Od rieky až k moru je boj za slobodnú Palestínu, za rovnosť a za spravodlivosť. Tento boj nie je len o zemi, ale aj o právach, o tom, čo je správne a čo je nespravodlivé. Palestína nie je len problémom Blízkeho východu, ale aj problémom celého sveta. Každý, kto bojuje za slobodu a rovnosť, sa stáva súčasťou tohto boja.


Tento článok nie je len pre čitateľov Palestíny, ale aj pre všetkých, ktorí veria v spravodlivosť, rovnosť a ľudské práva. Boj za slobodnú Palestínu je bojom za spravodlivosť v celom svete. A práve teraz, v 21. storočí, je čas na to, aby svet konečne začal počúvať a konať.

Slobodná Palestína 🇵🇸 Od rieky až k moru za rovnosť a slobodu.

Prečo zvýšiť vekový limit na 18 rokov pre energetické nápoje?

27.03.2025

Energetické nápoje sú dnes bežne dostupné pre každého, vrátane detí a tínedžerov. Ich agresívny marketing, lákavá chuť a sľub okamžitej energie robia z nich populárny produkt medzi mladými ľuďmi. Napriek tomu, čoraz viac odborníkov varuje pred ich negatívnymi účinkami na zdravie, najmä u mladistvých. Preto je legitímna otázka, či by nemal byť ich predaj obmedzený [...]

Neprávosť vo svete: Tichá ignorancia a systematická diskriminácia

26.03.2025

Naša planéta je plná krásy, rozmanitosti a potenciálu na pozitívnu zmenu, no zároveň je aj miestom, kde sa stávame svedkami neustáleho prenasledovania, nespravodlivosti a utrpenia. Neprávosť vo svete sa deje na každom kroku, a to nie len v konfliktmi zmietaných oblastiach, ale aj v našich vlastných krajinách, ktoré sa tvária, že sú ochranou pre všetkých svojich občanov. A [...]

Hrdinská a nebojácna Palestína a Libanon: Prečo je svet stále ticho?

25.03.2025

Úvod: Ticho, ktoré zabíja História je plná nespravodlivosti, kolonializmu a útlaku. Niektoré národy si vybojovali svoju slobodu, iné boli vymazané z máp, a niektoré stále bojujú o právo na existenciu. Dva národy, ktoré sú symbolom odporu proti nespravodlivosti, sú Palestína a Libanon. Oba čelili brutálnym vojenským inváziám, nespočetným masakrom a politickej [...]

vojna na Ukrajine

ONLINE: Pochmúrne predpovede, píše nemecký Bild. Putin bude mať všetko na vojnu veľkého rozsahu

29.03.2025 08:00

Do konca desaťročia si Rusko podľa Nemcov vytvorí všetky podmienky potrebné na vedenie "konvenčnej vojny veľkého rozsahu".

Myanmar Earthquake, zemetrasenie

Mŕtvych po zemetrasení v Ázií pribúda, Mjanmarsko už hlási viac ako tisíc obetí

29.03.2025 07:00

Počet obetí zemetrasenia, ktoré postihlo Mjanmarsko, prekročil tisíc a bude zrejme ešte rásť.

R1, Banská Bystrica, Slovenská Ľupča

V srdci Slovenska čakajú šoférov dopravné obmedzenia. Potrvajú až kým sa nedobuduje nová cesta

29.03.2025 07:00

Úplné uzavretie polkilometrovej trasy si vyžiadajú práce na výstavbe nového úseku R-jednotky. Treba počítať s tým, že obmedzenia začnú platiť už cez víkend.

Hlas Ameriky, Rádio Hlas Ameriky

Hlas Ameriky dočasne zachránil sudca. Jeho zrušenie označil za 'rozmarné', ktoré si vyžaduje súhlas Kongresu

29.03.2025 06:40

Federálny sudca nariadil administratíve Donalda Trumpa, aby pozastavila svoje úsilie o zrušenie Hlasu Ameriky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 22542x
Priemerná čítanosť článkov: 980x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy